Office of Student Involvement & Leadership

STUDENT ORGANIZATION & MULTICULTURAL STUDENT LEADER AWARDS Past Award Winners


Past Award Winner Listing

Parks Outstanding Student Organization Award 
1st Place

2008: Alpha Kappa Psi
2009: Delta Delta Delta
2010: Resident Student Association 
2011: Association for the Advancement of African American Women (4AW) 
2012: BASHCon
2013: Sigma Phi Epsilon
2014: Relay for Life  
2015: Resident Student Association
2016: Camp Adventure 
2017: Muslim Student Association (MSA)

2nd Place

2008: Habitat for Humanity  
2009: ARX Chapter of Blue Key National Honor Society   
2010: Catholic Student Association 
2011: Sigma Phi Epsilon Fraternity 
2013: Catholic Student Association
2014: Student Nurse Association
2015: Delta Sigm Theta Sorority Inc.
2016: UT Engineering Council
2017: Campus Activities & Programming

3rd Place

2008: Campus Activities & Programming  
2009: Spectrum  
2010: Alpha Zeta Omega
2011: Student Government
2012: Homecoming Commission
2013: Chi Omega
2014: Pi Kappa Alpha
2015: Indian Student Cultural Organization 
2016: Zeta Phi Beta Sorority, Inc.
2017: International Student Association
                                                                                                                                

Parks Outstanding Multicultural Program Award

2008: Diversity Week
2009: International Student's Association  
2010: International Student Association / International Village
2011: International Student Association / International Village
2013; Sigma Lambda Beta- High School Mentoring and Tutoring Program   
2014: Community Care Free Medical Clinic/ Student Occupational Therapy Association  
2015: No Applications Received
2016: Kitty Corner/ Zeta Phi Beta Sorority
2017: I-Dinner/ International Student Association
 
Parks Outstanding Community Service/Philanthropic Program Award

2008: Randy Rangers
2009: Engineer's without Border's Honduras Water Pipeline
2010: Triangle Fraternity's "Care Bash"
2011: Resident Student Association
2013: Delta Delta Delta - 'Sincerely Your's Letter Writing Campaign"
2014: St. Jude Children Research Hospital / Delta Delta Delta
2015: Campus Heat/ Catholic Student Association
2016: Walk for Water/ Campus Student Association 
2017: Refugee Tutoring Sessions/ Syrian American Medical Society (SAMS)

Parks Outstanding Program Award
2008: Dine with the Dean            
2009: University YMCA's Freshman Camp 
2010: "Mayoral Debate"/ UT College Democrats 
2011: BASHCon/ UT BASH 
2013: 3rd Annual Yule Ball/ UT Ballroom Society 
2014: BASHCon/ UT BASH
2015: No Applications Received 
2016: Haunted House/ Campus Activities and Programming 
2017: Be-Wise-er/ Alpha Kappa Psi

Parks Outstanding New Organization Award
2008: The Collegiate Chapter Society of Automotive Engineers  
2009: National Society of Collegiate Scholars UT Chapter
2010: Filipino American Association  
2011: No Nominations
2012: Students For Diabetes Awareness 
2013: Delta Phi Epsilon  
2014: Toledo Change A Need
2015: Zeta Phi Eta  
2016: International Justice Mision
2017: Syrian American Medical Society

Parks Most Spirted (Supportive) Organization Award
2008: Blue Crew   
2009: ARX Chapter of Blue Key National Honor Society                
2010: Blue Crew    
2011: Student Government                
2012: The Dancing Rockettes 
2013: Catholic Student Association
2014: Blue Crew       
2015: Blue Crew 
2016: Black Student Union (Most Supportive)
2017: Campus Activities & Programming (Most Supportive)

Outstanding Student Leader

2008: Michael Betz
2009: Hemal Brahmbhatt
2010: Jose David Gonzalez
2011: Shanese Moore 
2012: Stephani Gurgol 
2013: Joshua Beekman 
2014: Christopher Scott 
2015: Marissa Turner 
2016: Raelyn Santro
2017: Bailey Slone

Rocket Fanatic
2008: Hamel Brahmbhatt    
2009: Elyse Bernstein       
2011: Stephanie Gurgol  
2012: Gregory Smith  
2013: Joshua Beekman   
2014: Joshua Nelson
2015: Brandon Stewart       
2016: Kelsey O'Brian 
2017: Kelsey O'Brian

Emerging Female Leader
2008: Rachael Wise     
2009: Chelsea Wymer 
2010: Patricia Dutcher 
2011: Christina Muha  
2012: Lindsey Hahn
2013: Nichole Herevia 
2014: Emily Wallace 
2015: Erica Cape
2016: Sydney Jones  
2017: Sofia Rodriguez

Emerging Male Leader
2008: David Gonzalez
2009: Aaron Dau
2010: Greg Lee Smith
2011: Richard "Scott: Uram
2012: Jangus Whitner
2013: Egor Antipov
2014: Sean Mertz
2015: Todd Klewer
2016: Jacob Krumnauer  
2017: John Fetchet

Outstanding Student Organization Member
2008: Breanna Democko
2009: Aaron Joplin 
2010: Victoria Forcina
2011: Chamomile Ware 
2012: Clara Wilkins
2013: Erica Huges 
2014: Marissa Turner
2015: Toby Bolte
2016: Lucas Zastrow 
2017: Michael Janson                                                                                                                                           

Advisor of the Year ( Faculty/Staff)
2008: Ricardo Reddick
2009: Sharon Barnes
2010: Dr. Vijay Devabhaktuni 
2011: Jim Zubricky 
2012: Ceci Rivera  
2013: Cecilia Rivera
2014: David Young
2015: Dr. Page Armstrong
2016: Xinren Yu
2017: Kollin Fitzpatrick                                                                                                                                           

Advisor of the Year( Volunteer)
2008: Nick Buchman
2009: Paul Wannemacher
2010: Pam Meseroll
2011: Renee Charek
2013: Bryce Roberts
2014: Ted Behnken
2015: Irene Ehrmin
2016: Brock Burkholder
2017: Cole White

                                    

 

 

 

Last Updated: 7/11/17