College of Law

Alumni

/

Contact Us

Law Alumni Affairs Office

Office Address:

Law Center
1825 W. Rocket Dr., Ste. 1030
Mailing Address:
2801 W. Bancroft, MS 507
Toledo, OH 43606

419.530.2851

Law.Alumni@utoledo.edu

Awards & Honors

Law Alumni Affiliate Awards

The College of Law and Law Alumni Affiliate accept nominations for the Law Alumni Affiliate Awards all year long. Awards are presented each fall at a reception at the Law Center.

If you know of a deserving alumna or alumnus, share their story by nominating that individual. Please send the name of the alumnus or alumna and the award for which you are submitting the nomination to Ansley.Abrams@utoledo.edu.


Outstanding New Exemplar (O.N.E.) Award: This award is given to a College of Law graduate who received a law degree within the last 10 years, remains connected with the College of Law, shows leadership in his/her community, and demonstrates professional integrity.

Commitment Award: This award is presented to a College of Law graduate who demonstrates commitment to the underserved above and beyond his/her position or job and consistently demonstrates professional integrity.

Distinguished Alumna/Alumnus Inside of Ohio: This award is given to an in-state College of Law graduate who demonstrates distinction in his/her professional life.

Distinguished Alumna/Alumnus Outside of Ohio: This award is presented to an out-of-state College of Law graduate who demonstrates distinction in his/her professional life.

Outstanding Faculty Award: This award is presented to a faculty member in honor of excellence in teaching, research, and scholarship as well as service to the College, University, and legal profession.

 

Past Winners

Distinguished Alumna and Alumnus Awards (Since 1986)

Julia Bates & Randall Samborn
Justice Judith Lanzinger & Ronald Brown   
Peter Casey, III & Michael Walker
Kenneth I. White, Sr.
Christopher Bussert
Bruce Bailey
Stephen Dane
Stewart Greenleaf
Reginald Routson
Mike Jilek
Judge Norm Zemmelman
John Czarnecki
Judge Jim Jensen
Judge Ron Bowman
Alan Lance
Matt Kolb
Judge George Glasser
Dick Antonini
Frank Cubbon
Tony Pizza
Judge Charles Doneghy
Dale Fallat
Judge Ginny Morgan         
Judge Francis Restivo
Judge Andy Douglas
John Stoepler
Judge Nick Walinski
Tom Manahan
Tom Lenga
Dick Heuerman

 

Outstanding New Exemplar (O.N.E.) Award

2013   Karl Strauss
2012   Major Michael Renz
2011   Said Orra
2010   Gerald Trepkowski
2009   Mohammed Abdrabboh
2008   Sarah Skow

 

Commitment Award

2013   Michael DiLauro
2012   Rabbi Alan Sokobin
2011   The Kirbys (Michael Kirby, Scott Schwab & Neil Light—posthumously)
2010   Patricia Intagliata
2009   Henry Herschel
2008   Robert Sterling

 

Outstanding Faculty Award

2013   Geoffrey Rapp
2012   Rebecca Zietlow
2011   William Richman
2010   Robin Kennedy
2009   Benjamin Davis
2008   Douglas Chapman  
2007   Phillip Closius
2006   Daniel Steinbock
2005   Lee Pizzimenti
2004   Beth Eisler
2003   Robert Hopperton
2002   Ronald Raitt
2001   David Harris
2000   James Klein
1999   Steve Ripps
1998   Henry Bourguignon
1997   Susan Martyn
1996   Roger Anderson
1995   Howard Friedman
Last Updated: 3/23/15